Dolny Śląsk rządzi w I lidze!

Udostępnij:

Kluby z Dolnego Śląska zdominowały w tym roku rozgrywki pierwszoligowe. W fazie play-off zobaczymy aż trzy kluby z tego regionu.

Tegoroczny sezon zasadniczy na parkietach pierwszoligowych był niczym dobry dreszczowiec. Emocje związane z tym, kto zagra w fazie play-off trwały do ostatniego gwizdka. Rozgrywki zostały zdominowane przez kluby dolnośląskie, które w komplecie zameldowały się w najlepszej ósemce.

Najlepszą ekipą sezonu zasadniczego był FutureNet Śląsk Wrocław, który w meczu o pierwsze miejsce zdemolował ekipę z Łańcuta. Podopieczni Radosława Hyżego wysłali jasny sygnał, że interesuje ich tylko awans do PLK.

Drugi wrocławski klub – WKK zameldował się po 30 grach na wysokim, piątym miejscu. Ekipa Tomasza Niedbalskiego była szczególnie groźna na własnym parkiecie zaliczając bilans 12-3. W fazie play-off WKK zagra z Czarnymi Słupsk.

Na ostatnim premiowanym miejscu znalazł się beniaminek z Wałbrzycha. Koszykarze Górnika Trans.eu do ostatniego gwizdka walczyli o awans i finalnie w najlepszej ósemce zmierzą się ze… Śląskiem! O takiej parze marzyli fani pod Chełmcem i na deser dostaną, co najmniej trzy mecze dolnośląskich derbów.

Pary play-off

FutureNet Śląsk Wrocław (1) – Górnik Trans.eu Wałbrzych (8)
Enea Astoria Bydgoszcz (2) – Biofarm Basket Poznań (7)
Rawlplug Sokół Łańcut (3) – GKS Tychy (6)
STK Czarni Słupsk (4) – WKK Wrocław (5)

Również w indywidualnych statystykach dominują gracze dolnośląskich klubów lub wywodzący się z tego właśnie regionu.

Najlepszym strzelcem sezonu zasadniczego okazał się Aleksander Dziewa ze Śląska – średnio 21,04 punktu na mecz. Czwarty Tomasz Prostak – wychowanek Śląska, a obecnie gracz Pogoni Prudnik notował średnio 17,9 punktu. Piąty Piotr Niedźwiedzki z Górnika – 17,75. Ósmy jest Kamil Chanas – również wychowanek WKS-u grający w Jamalex Polonii ze średnią 17 oczek na mecz.

Trójka graczy dolnośląskich klubów zameldowała się również w Top 10 zbierających. Drugi Piotr Niedźwiedzki średnio 10,5 zebranych piłek, czwarty Dziewa 9,33 oraz na szóstej pozycji Jakub Patoka z WKK – 8,54.

Swoją obecność równie mocno zaliczyły jedynki. Piątym najlepiej asystującym był Norbert Kulon ze Śląska – 5,8 asysty na mecz. Za jego plecami uplasował się Michał Jędrzejewski z WKK – 5,3. Siódmy był Robert Skibniewski – 5,2, a Top 10 zamyka wychowanek WKK grający w Łowiczu – Jan Grzeliński – 5,1 asyst w każdym meczu.

Najlepszym blokującym okazał się Piotr Niedźwiedzki, który w każdym meczu rozdawał średnio 2,29 czapy. Szósty był Dziewa – 1,19, a ósmy Patoka z jednym blokiem na mecz.

Raning EVAL wygrał niezawodny Dziewa z wysoką średnią 24,8. Za jego plecami znalazł się lider Górnika – Niedźwiedzki – 23,7. Czwarty Jakub Patoka – 20,1 oraz siódmy Tomasz Prostak 18,8.

Najlepsza dolnośląska piątka według zatrzy.pl:

Michał Jędrzejewski – udowodnił, że może być generałem na parkiecie. Mimo młodego wieku wykorzystuje swoje niemałe już doświadczenie i daje dużą jakość na pozycji jedynki. Coraz lepszy motorycznie i rzutowo.

Norbert Kulon – pewny punkt Śląska. Rzuca, podaje, zbiera. Boiskowy cwaniak i rutyniarz, który nie pęka przed żadnym rywalem i pewnie prowadzi Śląsk do PLK.

Jakub Patoka – człowiek od wszystkiego w ekipie Tomasza Niedbalskiego. Może rzucać, zbierać, podawać, zabierać piłki i blokować. Do tego może grać na pozycjach od 3 do 5. W przekroju całego sezonu był najmocniejszym ogniwem WKK.

Aleksander Dziewa – w swoim drugim sezonie w I lidze stał się jej najlepszym graczem. Został nawet wyróżniony przez selekcjonera Mike’a Taylora znajdując miejsce w szerokiej kadrze. Musi jak najszybciej trafić do PLK, ale tylko pod warunkiem dużej ilości minut, bo pierwszoligowe parkiety to już nie jego liga.

Piotr Niedźwiedzki – podkoszowy dominator. Udowodnił, że wciąż drzemie w nim wielki potencjał i chyba w końcu zrozumiał, że to ostatni gwizdek żeby na poważnie zaistnieć w polskim baskecie. Zaczął odważniej grać w pomalowanym gdzie nie było na niego rywala w I lidze.

Kategorie

@2019 - ZATRZY.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.